Сьогодні цифрова безпека є питанням національної стійкості, і кожен несе відповідальність за кіберзахист – як державні органи, так і приватний сектор, експертні спільноти, громадянське суспільство. Усе більшу роль у цьому відіграють жінки, особливо в умовах війни, коли вони реалізовують себе в професіях, які раніше вважалися традиційно «чоловічими».
Тренінг був організован Агентством з кібербезпеки та безпеки інфраструктури Департаменту національної безпеки Сполучених Штатів Америки (CISA) за підтримки Проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України».
Навчальна програма складалася з 2 модулів та практики:Модуль 1 - SQL 1 Fundamentals;Модуль 2 - PL/SQL Fundamentals.Концепція навчання полягала у тому, щоб представити базові принципи роботи промислових систем керування, можливі вразливоеті та способи ïx захисту.
Навчальна програма складалася з двох модулів:Модуль І – загальна підготовка;Модуль ІІ – спеціалізована підготовка.Концепція навчання полягала у тому, щоб представити навчальну групу у вигляді SOC (Security Operations Center) та, використовуючи теоретичні і практичні елементи навчання, ознайомити навчальну групу із діяльністю SOC.
Представники ДержНДІ технологій кібербезпеки взяли участь у програмі ICS-UKR-CERT та отримали теоретичні та практичні навички з розуміння роботи CERT/CSIRT INCIBE, їх взаємодії з державним/приватним сектором та громадянами.
В умовах швидкого розвитку інформаційних технологій надзвичайно важливим є формування ефективних підходів, які забезпечать кіберстійкість інформаційних систем. Щоб ця робота була максимально ефективною, потрібно розвивати співпрацю як всередині держави, так і на міждержавному рівні, створювати сучасну нормативну базу та готувати фахівців, які зможуть протистояти загрозам у кіберпросторі. На цьому наголосив під час виступу на Світовому економічному форумі заступник голови Держспецзв’язку Олександр Потій.
Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Служба інформаційних технологій та кібербезпеки Республіки Молдова уклали Меморандум про взаєморозуміння у сфері кіберзахисту. Підписанти документу – голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь та очільник молдовської служби Алесандру Корецький.
Окрім угрупувань, контрольованих фсб рф та російським головним управлінням генерального штабу збройних сил російської федерації (гу гш зс рф, колишнє гру), Україну також активно атакують так звані «незалежні хактивісти», які виявилися «парасолькою» для контрольованих державою злочинців. Зокрема, це Killnet, NoName057(16), XakNet, Anonymous Russia і Cyber Army of Russia. Ці хакерські групи насправді співпрацюють між собою. Вони атакували ті самі або схожі цілі та перепощували повідомлення одна одної в соцмережах.
В Україні триває робота над удосконаленням системи підготовки кадрів і посиленням кадрового потенціалу у сфері інформаційної та кібербезпеки. Реформа передбачає, зокрема, розроблення та впровадження нових професійних стандартів із урахуванням найкращого міжнародного досвіду. Нові профстандарти важливі як для роботодавців, так і для закладів освіти, які можуть адаптувати відповідно до них свої освітньо-професійні програми.
Окупанти на тимчасово захоплених територіях намагаються приєднати українців до російських інтернет-мереж, де стоїть обладнання для фільтрації інтернет-трафіку, що дозволило заблокувати безліч українських та міжнародних вебресурсів. Щоб уникнути слідкування та обійти обмеження, радимо українським користувачам, яких під’єднали до російських мереж, використовувати VPN-сервіси.